Rýchlokurz genialityKnihu si môžete kúpiť na stránke vydavateľstva N Press, v Martinuse alebo v Panta Rhei.

 

ÚVOD

 

 

„42 je milé číslo, ktoré si môžete zobrať domov a predstaviť ho svojej rodine.“

                               Douglas Adams

 

Na prahu ďalšej technologickej revolúcie, vážnych následkov klimatických zmien a vo víre iných svetových megatrendov, ako je starnutie populácie či deglobalizácia, je úplne jedno, či niekto vie vymenovať všetky dôležité priemyselné odvetvia Hondurasu. Nezáleží ani na tom, či vie dať bodku a čiarku na správne miesto v diktáte. Nechcime súťažiť s vyhľadávačom Google ani s robotmi v pásovej výrobe. Sústreďme sa radšej na tie veci, kde aj dnes vieme byť maximálne užitoční. Ľudstvo stáročie posúvali ďalej zvedavosť a nové myšlienky.

 

Táto kniha má ambíciu inšpirovať ľudí s otvorenými hlavami. Aby dokázali kriticky myslieť, dávať veci do kontextu. Aby lepšie chápali svet okolo seba a boli rozhľadenými a sebavedomými občanmi, menej náchylnými na manipuláciu, bludy, fake news alebo hoaxy.

 

Ako vznikla myšlienka knihy?

 

Hlavnou producentkou knihy je pani korona. Hnusoba spôsobila, že inak mierumilovný ekonóm z vedľajšej izby počul, ako funguje vzdelávací proces na Slovensku. Aj by som zatlieskal, keby sme žili v minulom storočí. Ale časy sú úplne iné. Samozrejme, netvrdím, že na školách je všetko zlé. Ani zďaleka nie. Učitelia väčšinou robia, čo môžu. Na môj vkus však vo vzdelávacom procese chýbajú mnohé dôležité témy a memorovanie je naďalej kráľom. Takto sa zo mňa stal frustrovaný tatko, ktorý svoje rozčarovanie musel nejako vyventilovať. Namiesto nadávok a rozbíjania tanierov som napísal túto knihu. Najskôr bolo mojím zámerom dať na papier len zopár poznámok pre moju dcéru, ktorá by mala v roku 2023 maturovať. Ako zvláštny darček od tatka s venovaním: „Nech sa páči! Tu máš myšlienky, ktoré tatko považuje za dôležité pre život v tomto storočí.“ Neskôr ma kamaráti presvedčili, že takáto kniha môže byť užitočná aj pre širší okruh čitateľov.

 

Pre koho je kniha určená?

 

Pre každého, kto chce poznať odpovede na otázky typu Prečo? a Ako? a kto vie, že na otázky typu Kto?, Čo? a Kde? tu máme Google. Pre všetkých, čo chcú lepšie chápať život v 21. storočí. Pre tých, ktorí chcú mať aspoň hmlistú predstavu o nosných témach. Preto som zvolil jazyk a formu, ktorá je prístupná tak stredoškolsky vzdelaným, ako aj skôr narodeným. Na čítanie potrebujete len otvorenú hlavu, nič viac. Samozrejme, niektoré témy sú ťažšie ako iné, a preto som ku kapitolám priradil aj počet hviezdičiek podľa náročnosti. Ale neprepadávajte panike ani pri troch hviezdičkách. Nosné myšlienky by mali byť aj v týchto kapitolách zrozumiteľné.

 

Nie je kniha príliš ambiciózna?

 

Možno je. Preto treba hneď na úvod povedať, že nejde o učebnicu. Ani zďaleka nie som expertom na všetky témy. Názov knihy preto treba brať s istou dávkou nadhľadu. Som iba sprievodca, ktorý vám ukazuje pamätihodnosti. Alebo predajca zájazdov, ktorý vám dáva do ruky katalóg s destináciami. Pochopiteľne, nie je možné na pár stranách detailne vysvetliť kľúčové poznatky. Nie je to ani mojím cieľom. Ale na druhej strane vás chcem presvedčiť, že sa na život dá pozerať aj vedátorskými očami. Vlastne robím marketing vedeckému mindsetu a svetonázoru. V ostatnej dobe totiž dostávajú alternatívne fakty a hoaxy príliš veľký mediálny priestor. Ak sa vám niektoré témy zapáčia, na konci knihy sa dozviete, kde sa môžete do problematiky hlbšie ponoriť a lepšie pochopiť súvislosti. Ak sa mi podarí inšpirovať vás k prečítaniu hoci len jednej ďalšej popularizačnej knihy o niektorej z tém, moja snaha už nebola zbytočná. Takže si pamätajte: počas čítania knihy budeme kozmonautmi, pozerajúc sa na veci z vtáčej perspektívy, a nie potápači, ktorí sa do tém ponárajú ozaj hlboko.

 

Prečo práve 42 tém?

 

Moja generácia vie celkom presne, že číslo 42 je odpoveďou na otázku Života, Vesmíru a Všetkého. Alebo aspoň tak tvrdí Douglas Adams vo svojej knihe Stopárov sprievodca galaxiou. A prečo je to tak? Vysvetlenie podal sám autor tejto klasiky v citáte, ktorým sa začína úvod. Menej sci-fi odpoveď je nasledovná. Keď som rozmýšľal o tom, ktoré témy považujem za nevyhnutné, zistil som, že 20 je žalostne málo a 100 je zas príšerne veľa. Môj zoznam zahŕňal asi štyridsiatku tém. Potom som si spomenul na Adamsa a rozhodol som sa, že 42 si zoberiem domov a predstavím ju svojim čitateľom.

 

Prečo práve týchto 42 tém?

 

Od začiatku som chcel, aby na zozname boli témy, ktoré patria do kategórie „takto funguje svet, toto jednoducho musíte poznať“. Inak povedané, základné vedomosti. Potom som pridal kategóriu „z médií budete v tomto storočí často počuť o týchto aktuálnych veľkých témach“. Akési hybné sily súčasného sveta. Na záver som nechcel vynechať ani „ako sa stať lepším občanom, viesť spokojný a plnohodnotný život a byť platným členom spoločnosti“. Samozrejme, striktné škatuľkovanie kapitol do týchto troch šuplíkov nie je možné, ale bola to pre mňa smernica pri rozmýšľaní. Aby bolo jasné hneď na úvod, netvárim sa, že tento zoznam je jediný a správny. Nemám patent na rozum. Aj keď som výber konzultoval s viacerými odborníkmi, konečný zoznam je odrazom môjho subjektívneho sveta so všetkými pozitívnymi aj negatívnymi aspektmi. Na druhej strane som si istý, že viaceré témy by figurovali na zozname mnohých ďalších autorov. Napriek konzultáciám mi hádam skutoční vedci prepáčia, ak v knihe zostali príliš zjednodušujúce metafory alebo v nej chýbajú dôležité koncepty. Snaha zaujať na obmedzenom priestore so sebou nevyhnutne prináša potrebu kompromisov v hĺbke aj šírke myšlienok.

 

Užitočné rady

 

Kniha nie je ako detektívka. Kapitoly nemusíte čítať v poradí. Na konci sa nedozviete, kto je vrah. Každá jedna je pochopiteľná aj samostatne. Samozrejme, viaceré spolu súvisia a vtedy nájdete krížové odkazy v texte. Nepanikárte (Don‘t panic! je nápis na Stopárovom sprievodcovi galaxiou),

ak niečo nie je zrejmé hneď na prvý pohľad. Po prečítaní niekoľkých strán sa nestanete expertmi v danej téme. Berte to ako bonboniéru. Raz natrafíte na niečo kakaové, inokedy marcipánové či na slaný karamel. Každému vyhovuje niečo iné. Sú to len také ochutnávky. Ak vám kapitola bude chutiť, na konci knihy nájdete zoznam populárno-náučných kníh a iných odkazov, kde hľadať ďalej a odkiaľ som čerpal. Nechcel som hlavný text prešpikovať odkazmi na odbornú či populárnu literatúru. Ak vám prvý hryz nešmakuje, pokojne preskočte na inú kapitolu. Na začiatku každej kapitoly nájdete dvojicu citátov. Prvý na zamyslenie, druhý skôr na zábavu.

 

Čo spája všetky tieto kapitoly?

 

Tri veci. Po prvé, presvedčenie, že poctivý vedecký prístup je stále najlepšou cestou k porozumeniu sveta okolo nás. Po druhé to, že musíme zostať zvedaví, ak chceme napredovať. Hlavu mať stále otvorenú, inak sa zasekneme v minulosti. Po tretie, netreba memorovať telefónne zoznamy, poznať treba niekoľko kľúčových myšlienok a kriticky uvažovať.

 

Pre tých, ktorých táto argumentácia nepresvedčí a radšej zostanú pri svojich konšpiračných teóriách a hoaxoch: 42 je názov knihy, sedem je divov sveta. To je dohromady 49. Číslo 49 = 8 + 12 + 9 + 12 + 8. Ak si zoberieme anglickú abecedu odzadu, tak 8. písmeno je S, 9. bude R a 12. je O. Potom 8 + 12 + 9 + 12 + 8 = SOROS.

 

Myslíte si, že je to náhoda?Chyby a nepresnosti, na ktoré ste ma upozornili sú v nasledujúcom súbore:

 

 

Rýchlokurz geniality