Ekonómia z nadhľadu

EKONÓMIA Z NADHĽADU

Ekonómia je často (neprávom) považovaná za nudnú vedu. Popularizačné knihy som začal písať najmä preto, aby som ukázal, že tomu tak nie je. Tak som oslovil 25 popredných ekonómov Slovenska, aby napísali krátku esej na dohodnutú tému. Čerešničkou na torte sú ilustrácie Shootyho, ktoré dodávajú knihe ďalší rozmer. Na konci si môžete prečítať citáty od slávnych a menej slávnych ekonómov. Nechýba ani zoznam kníh na inšpiráciu a ekonomicky-slovenský slovník, teda vysvetlenie často používaných ekonomických pojmov ľudskou rečou.  

Čítajte ďalej »
Krízonómia z nadhľadu

KRÍZONÓMIA Z NADHĽADU

V roku 2009 vyšla druhá knižka, ktorá sa nemohla nevenovať vtedy veľmi aktuálnej téme: finančnej kríze. Zúčastnil som sa niekoľko desiatok diskusií na tému najvážnejšej recesie od veľkej hodpodárskej krízy a jej príbeh som popísal sériou siedmich esejí, samozrejme zjednodušene a z nadhľadu. Prvýkrát sa dostali do knižky aj ekonomické vtipy a pre tých so silným žalúdkom aj ekonomická báseň. Samozrejme nemohla chýbať už tradičná knižnica ekonóma a bačovský slovník ekonomických a finančných pojmov. Bolo mi veľkou cťou, že úvodné slovo napísal majster Milan Lasica. 

Čítajte ďalej »
Investovanie z nadhľadu

INVESTOVANIE Z NADHĽADU

Prečo mať len dve popularizačné knižky, keď môže vzniknúť trilógia? Motiváciou pokračovať bola najmä nízka úroveň finančnej gramotnosti na Slovensku. Okrem bačovej finančnej akadémie ponúka tretia kniha aj odpovede na často kladené otázky v pohostinstvách. Napríklad, prečo majú Rakúšania také vysoké platy alebo ako môže mať štát stále vyššie výdavky než príjmy? Nechýba ani pohľad do ďalekej budúcnosti v podobe ekonomických vízií na 50 rokov dopredu. Úvodné slovo napísala profesorka Iveta Radičová.

 

Čítajte ďalej »
Euro Area and the Financial Crisis

EURO AREA AND THE FINANCIAL CRISIS

V septembri 2010 sme zorganizovali medzinárodnú konferenciu v Bratislave o finančnej kríze, najmä v európskom kontexte. Vystúpili viaceré zvučné mená akademických kruhov a centrálneho bankovníctva. Diskusia bola zaujímavá a vydavateľstvo Cambridge University Press súhlasilo, že príspevky vydá vo forme knihy, ktorá sa neskôr preložila aj do čínštiny. Aj keď presne neviem, ako sa moje meno píše v čínštine. 

Čítajte ďalej »
Rethinking Fiscal Policy after the Crisis

RETHINKING FISCAL POLICY AFTER THE CRISIS

Pred finančnou krízou hrala fiškálna politika väčšinou len druhé husle v akademických debatách. Na makroekonomickú stabilizáciu sa používala menová politika a fiškálne otázky boli v úzadí tak z analytického ako aj inštitucionálneho hľadiska. Kríza však odhalila niektoré slabiny menovej politiky a nulové úrokové sadzby a veľké nákupy cenných papierov zmazali hranice medzi oboma politikami. Preto sme sa rozhodli zorganizovať mimoriadne silne obsadenú konferenciu v Bratislave na tieto témy. Na moje prekvapenie, pozvanie prijali viacerí svetoví experti v oblasti fiškálnej politiky. Cambridge University Press veľmi rýchlo akceptovalo vydanie príspevkov vo forme knihy. 

Čítajte ďalej »