Ľahkým perom

1 | 2 | 3 | 4
Recenzia od Vedátora

RECENZIA OD VEDÁTORA

13.11.2022

Kategória: Čítam

Veľmi si vážim ľudí, ktorí sa v dnešnej dobe snažia o popularizáciu vedy a vedeckého mindsetu vo všeobecnosti. Jedným z nich je aj Samuel Kováčik, ktorý píše o zložitých fyzikálnych javoch veľmi zrozumiteľne.Samuel si prečítal moju knihu Rýchlokurz geniality a má na ňu takýto názor.

Čo je v knihe?

ČO JE V KNIHE?

15.09.2022

Kategória: Z nadhľadu

Viacerí sa ma pýtate, aké kapitoly sú v knihe Rýchlokurz geniality. Všeličo. Subjektívny výber 42 tém, ktoré považujem za dôležité v 21. storočí. Niektoré patria medzi základné vedomosti, iné do kategórie globálnych megatrendov a zas iné do klubu dôležitých spoločenských otázok. Kliknite ďalej a nájdete kompletný komentovaný obsah v pdf.

Čítajte ďalej »
Smrť zo zúfalstva

SMRŤ ZO ZÚFALSTVA

25.04.2020

Kategória: Čítam

Čítam knihu profesorov z Princetonu, Anne Case a Angusa Deatona o smrti zo zúfalstva (Deaths of Despair). Poukazujú na nebezpečný fenomén: postupný nárast úmrtí na predávkovanie, zlyhanie pečene v súvislosti s alkoholom a na stúpajúci počet samovrážd. Tieto tri príčiny trefne nazývajú smrťou zo zúfalstva. Veľmi zaujímavé a miestami až šokujúce čítanie.

Čítajte ďalej »
Ľubošov recept u Morningstar

ĽUBOŠOV RECEPT U MORNINGSTAR

29.10.2019

Kategória: Palec hore

Predstavte si, že máte nejaké nasporené peniažky a chcete ich investovať do akciového fondu. Nemáte záujem o pasívne riadené fondy, radi by ste porazili trh. Na základe čoho by ste mali vyberať? Spoliehať sa na odporúčania investičných poradcov alebo radšej porovnať historickú výkonnosť jednotlivých fondov a potom si zvoliť fond na prvej priečke? Ľuboš Pástor a jeho kolegovia majú iný návrh.

Čítajte ďalej »
Kráľovná a Siri

KRÁĽOVNÁ A SIRI

22.10.2019

Kategória: Čítam

Alžbeta II. v novembri 2008 navštívila London School of Economics (LSE). Boli to časy obrovských turbulencií a paniky na finančných trhoch. Lehman Brothers na kolenách, „trojáčkové“ papiere sa cez noc menili na bezcenné dokumenty a banky si medzi sebou prestali požičiavať. Kráľovná vtedy položila veľmi jednoduchú, ale pre mnohých znepokojujúcu otázku: ak je to také veľké, prečo nikto nevidel krízu prichádzať? Ak ekonómovia zlyhali, pomôžu v budúcnosti algoritmy?

Čítajte ďalej »
1 | 2 | 3 | 4