Články  >  Ľahkým perom  >  Z nadhľadu  >  Na nule

Na nule


Japonská ekonomika v súčasnosti dosahuje približne priemerný výkon Európskej únie. To je síce pekné, ale pred 20 rokmi bol HDP na hlavu v ázijskej krajine o 27 percent vyšší. Dlhé roky si ekonómovia mysleli, že desaťročia umelého spánku môžu vykázať iba exotické ekonomiky. Kríza však ukázala, že choroba trvalej stagnácie môže vylomiť zuby nielen ázijským, či latinskoamerickým tigrom, ale pokojne môže zavítať aj do našich končín. Účinné protilátky ešte neexistujú, viaceré lieky sú však už v ostrej testovacej prevádzke. Napríklad také pilulky s názvom „kvantitatívne uvoľňovanie“ (KU). Ako fungujú?

Liek sa narýchlo vyvíjal v laboratóriách centrálnych bánk po celom svete. Bankári zistili, že tradičné postupy už neúčinkujú. Zvyčajne sa starali o zdravý vývoj pacienta zmenami hladiny hormónu „urocus cratcus“. Keď teplomer ukazoval prílišné prehriatie organizmu, zvýšili dávku a v prípade malátnosti ekonomiky ju znižovali. Pri nízkej hladine hormónu sa bunky v tele organizmu aktivizujú (hormón nepohlcuje energiu). Spotrebujú viac živín alebo sa rozmnožujú.

Teraz si predstavte, že príde japonská choroba a pacient sa nerozhýbe ani vtedy, ak doktori znížia hladinu urocus cratcus na nulu. Hrozí dlhý umelý spánok! Konzílium centrálnych bankárov však vie, že boj ešte nie je celkom stratený. Zavolajú najlepších odborníkov, ktorí začnú detailne študovať účinky urocus cratcus s cieľom replikovať jeho efekty inými cestami.

Medicína už dlho vie, že urocus cratcus funguje prostredníctvom reťazovej reakcie. Hormón najskôr zníži hladinu iného enzýmu, urocus dlhus, ktorý následne pomôže zásobovaniu buniek potrebnou energiou k vyššej aktivite a rozmnoženiu. Čo keby teraz vynechali prvý alebo hoci aj druhý krok, a začali priamo ovplyvňovať hladinu urocus dlhus, alebo by energiu dodávali priamo do buniek? Presne na to slúžia pilulky KU.

Ak na chvíľu opustíme medicínske prostredie, tak kvantitatívne uvoľňovanie je o tom, že centrálne banky sa snažia znižovať dlhodobé úrokové sadzby masívnym nákupom dlhodobých cenných papierov (pri vysokom dopyte ich cena stúpne a úrok na nich klesne). Ďalšou alternatívou je skúsiť ešte priamejšiu stratégiu, napríklad viazaním lacného financovania bánk na poskytovanie úverov. V konečnom dôsledku by mohli priamo poslať peniaze domácnostiam a firmám. To sa nazýva „zhadzovanie peňazí helikoptérou“. Namiesto dopravného prostriedku by sa však v realite mohlo použiť napríklad zníženie daní financované trvale vyšším objemom peňazí v ekonomike.  Ekonómovia vypočítali, že namiesto KU by mohol každý občan dostávať 19 mesiacov 175 eur.

Bude nová liečba účinná? Istotu nemáme. Japonská choroba totiž vznikla následkom prílišnej aktivizácie buniek, ktoré nad rámec vlastnej energie použili veľa stimulov cez hormóny. To poškodilo ich vnútornú štruktúru. Kým sa nezahoja alebo ich chirurgicky neopravíme, nebudú vedieť veľmi efektívne reagovať na vonkajšie snahy o povzbudenie. Preto je výsledok otázny a dokonca aj vtedy, ak nový liek skombinujeme s masívnou dávkou stimulus fiskalis.

 

Na nule