Články  >  Ekonómia pre všetkých  >  Slovenská ekonomika

Slovenská ekonomika

1 | 2 | 3
Cena za neschopnosť

CENA ZA NESCHOPNOSŤ

16.06.2021

Kategória: Slovenská ekonomika

Dôchodkové systémy by mali fungovať stabilne a spoľahlivo viaceré desaťročia. Bohužiaľ, na Slovensku to neplatí ani pre prvý a ani pre druhý pilier. Veľmi by pomohlo, ak by sme mali dohodu o hlavných princípoch naprieč politickým spektrom, ideálne formou ústavného zákona. Ako píšem v novom blogu, "pštrosia politika", mať hlavu hlboko v piesku, len aby sme problém nevideli, nám veľmi nepomôže. Treba konať. Náklady sa zvyšujú. 

Čítajte ďalej »
Nerobiť nič nie je alternatíva

NEROBIŤ NIČ NIE JE ALTERNATÍVA

08.04.2021

Kategória: Slovenská ekonomika

V časoch koronakrízy je boj s pandémiou, tak na zdravotnom ako aj ekonomickom fronte, jednoznačnou prioritou. Na stole sú však aj iné veľmi dôležité ekonomické témy a reformné návrhy, ktoré je potrebné dotiahnuť do úspešného konca. Dlhodobé zdravie verejných financií na Slovensku sa nesmie stať rukojemníkom politických šarvátok. Preto som svojim podpisom podporil výzvu ekonómov na schválenie dôležitých reforiem. Zároveň som napísal aj blog o šiestich grafoch a šiestich potrebných riešeniach pre zodpovedné verejné financie.

Čítajte ďalej »
Kotva pre dôchodky

KOTVA PRE DÔCHODKY

14.10.2020

Kategória: Slovenská ekonomika

Stabilný, široko akceptovaný a dlhodobo udržateľný dôchodkový systém je základným kameňom modernej spoločnosti. Je akýmsi nepísaným kontraktom medzi generáciami. Predvídateľnosť a transparentnosť základných charakteristík penzijného systému je dôležitá nielen z pohľadu lepšieho dlhodobého rozhodovania občanov, ale v časoch rapídneho starnutia populácie poskytuje aj šancu na férovejšie medzigeneračné rozloženie budúcich nákladov. Preto považujem ukotvenie základných princípov celého dôchodkového systému do ústavného zákona za užitočnú iniciatívu. Tu je návrh z NBS.

Reformné priority

REFORMNÉ PRIORITY

14.10.2020

Kategória: Slovenská ekonomika

Slovensko potrebuje reformy ako soľ. Z vlastnej vôle ich málokedy robíme. Preto je teraz veľkou šancou, že máme plán obnovy, ktorý nás donúti o reformách a o digitálnej a zelenej transformácii ekonomiky aspoň rozmýšľať. Dve veci považujem za kľúčové. Po prvé, mať ťah na bránu a na prvé miesto postaviť skutočné priority: vzdelávanie, vedu, inovácie a digitalizáciu. Vyjadrili sme sa k tomu aj v NBS. Po druhé, urobiť všetko pre implementáciu a efektívne čerpanie zdrojov. Viac v rozhovore v Analýzach a trendoch.  

Čo je na programe?

ČO JE NA PROGRAME?

20.04.2020

Kategória: Slovenská ekonomika

Vláda v nedeľu schválila svoje programové vyhlásenie. Dokument sa zrodil vo veľmi náročných časoch, tak sa nemôžeme čudovať, že je trochu neučesaný a nevyvážený. Dôležitý je však obsah a nie forma. Bez toho, aby som PVV preceňoval, či podceňoval, tu sú moje prvé myšlienky.

Čítajte ďalej »
1 | 2 | 3