Články  >  Pre náročnejších  >  Pre fajnšmekrov

Pre fajnšmekrov

Digitálne euro?

DIGITÁLNE EURO?

14.10.2020

Kategória: Pre fajnšmekrov

Viete si predstaviť, že už nebudete mať v peňaženke bankovky a mince? Teraz nehovorím pred výplatou, ale z dôvodu, že už nebudú existovať. Je vôbec reálne, že euro prejde do digitálnej podoby, tak ako Váš bežný účet? Mnoho centrálnych bánk diskutuje o tejto alternatíve, ECB nevynímajúc. V rámci pracovnej skupiny som spolupracoval na tejto štúdii. Blog k tomu nájdete na stránke Národnej banky Slovenska.   

Pandémia a makroekonómia

PANDÉMIA A MAKROEKONÓMIA

23.03.2020

Kategória: Pre fajnšmekrov

Stretnú sa v bare makroekonóm a epidemiológ... No, to by bol celkom iste veľmi nepodarený vtip. Okrem toho, že ani jeden nechodí často do krčmy, normálne ani nemajú veľa dôvodov sa spolu rozprávať. Bohužiaľ, koronavírus celú situáciu mení.Ako som písal minule, pred nami je nepríjemná dilema: čím drastickejšie sú karanténne opatrenia, tým sú ekonomické škody väčšie. Na druhej strane, o to menej úmrtí. Ako uvažovať o tejto Sofiinej voľbe?

Čítajte ďalej »
FED počúva

FED POČÚVA

31.07.2019

Kategória: Pre fajnšmekrov

Pre moderné centrálne banky sú očakávania v ekonomike absolútne kľúčové. Riadiť ekonomiku len zo spätného zrkadla je totiž istou cestou k problémom. FED teraz prichádza so zaujímavou iniciatívou, ktorá ide nad rámec monitorovania očakávaní v ekonomike.

Čítajte ďalej »